Зшивання сухожилків – справа кропітка та вимагає філігранної точності. І навіть маленька погрішність може мати дуже неприємні наслідки та унеможливити повноцінне відновлення працездатності суглобів. В Івано-Франківську лікарів навчали фахових підходів: на майстер-клас з’їхалися травматологи з міста, області та всієї країни.

В рамках XVIII з’їзду ортопедів-травматологів, що проходив днями на базі ІФНМУ,  відбувся майстер-клас кандидата медичних наук Артура Анатолійовича Безуглого, старшого наукового співробітника відділу мікрохірургії та реконструктивно-відновлювальної хірургії Інституту травматології та ортопедії Національної академії медичних наук України. За словами фахівця, помилки в зшиванні сухожилків трапляються нерідко і допускають їх практично на всіх етапах роботи.

«Приміром, можна неправильно розрізати шкіру. І як би ви потім не намагалися ідеально  відновлювати сухожилок, проводити реабілітацію, - ефекту не буде, - розповідає лікар Безуглий. - Аналогічна ситуація може виникнути, коли розріз зроблено добре, а от шов неправильний. Тому кожен етап слід проводити чітко та послідовно».

Велику роль, стверджує фахівець, відіграє реабілітація, яка теж проводиться за певними принципами.

«Якщо незначна травма, не було розчалення чи опіків сухожилків, то починати потрібно з перших днів, - пояснює лікар Безуглий. – На другий день після операції потрібно починати розробляти. Спочатку відновлений розгинач самостійно розгинає палець, а потім гумкою згинаємо його назад. Це допомагає уникнути рубцювання сухожилку. А вже через три тижні слід розпочати легку активну самостійну розробку, і тоді через два-три місяці буде змога отримати повноцінно робочий сухожилок».

Найкритичнішими випадками є зшивання сухожилків-згиначів, оскільки  їх відновлювати найскладніше. Аби все пройшло успішно, важливо мати якісні  матеріали, якими з’єднуються сухожилки. «На сьогодні в Україні є хороші матеріали, щоправда, закордонного виробництва, - це  монофіламентні нерозсмоктувальні нитки. На жаль, відповідних аналогів вітчизняного виробництва поки що немає», - зазначає лікар.

Водночас, як зазначає фахівець, часто доводиться усувати недоліки роботи європейських та американських колег. В практиці Безуглого часто траплялися випадки, коли до нього зверталися пацієнти після лікування закордоном. «Одного разу до мене прийшов пацієнт після відновлення у Данії. Його оперували в клініці пластичної хірургії, там же упродовж двох місяців проходила реабілітація, - розповідає Безуглий. - Як виявилось, проблема полягала в тому, що сухожилки були неправильно зшиті. І так виходить, що людина поїхала за кращим, а в підсумку лікуватись довелось все одно тут».

«В цій сфері немає такого активного технологічного прогресу, як, приміром, у стоматології. Адже зшивання сухожилків – це насамперед вправність лікаря. Ще п’ять-десять років тому в практиці застосовували внутрішньо сухожилкові фіксатори, однак зараз їх практично не використовують. На разі жодне ноу-хау не може замінити якісної ручної роботи. Тільки скрупульозне виконання шва, з дотриманням всіх необхідних умов та правильна реабілітація дають позитивні результати», - запевняє лікар.

Артур Безуглий акцентує, що всі помилки, які трапляються, є досить типовими і їх допускають більшість лікарів. Тому цей майстер-клас і проводився, щоби застерегти медиків від найпоширеніших випадків неякісної роботи. «Ми часто проводимо школи, під час яких розбираємо основні помилки в роботі. Спочатку під час ввідного тестування учасники прошивають тим швом, яким вони користуються, а ми у свою чергу оцінюємо його надійність. На жаль, переважна більшість швів не витримують перевірки, однак вже  після проходження курсу ситуація змінюється. На фінальному тестуванні лікарі послуговуються набутими знаннями», - зазначає фахівець.

До слова,  шов 9-ї клініки, яким користується Артур Безуглий, - винайшли ще 38 років тому. На сьогодні він вважається одним із найнадійніших і ним послуговується більшість лікарів, які займаються відновленням сухожилків.

Нагадаємо, під час  XVIII з’їзду ортопедів-травматологів обговорювали актуальні проблеми та нові технологічні рішення в галузі ортопедії та травматології. А також нові клінічні настанови з актуальних питань ортопедії та травматології.

Далі буде…