Москалькова Валентина Михайлівна

(1924-2015 р.р.)

Напередодні Дня пам’яті та примирення хочеться згадати жінок, крізь життя яких пройшла безжальна війна. Вони долали різні випробування, по-різному склалися їхні долі, але усі вони опинилися у вирі війни і пронесли гірку правду про неї крізь усе життя. Перегортаючи сторінки війни (1939-1945 рр.), сторінки жіночих доль, підсвідомо проводимо паралель з долями жінок у нинішніх трагічних подіях, пов’язаних з подіями на Сході країни. Жінки війни брали і беруть участь і як військові спеціалісти, і як медичні працівники, а тепер і як волонтери. Вони допомагають пораненим, ховають загиблих, допомагають батькам, підтримують переселенців, життям яких теж пройшлася війна. Мужність, відвага, самопожертва і гідність – ці якості притаманні різним поколінням українок. В цей день ми хочемо розповісти про одну з них, яка жила і працювала  багато років поряд з нами, у  бібліотеці Івано-Франківського національного медичного університету.

271-ша стрілецька дивізія. Тяжкі дороги війни. Фронтові будні. Фронтове братство. На фронті  Валентина Михайлівна була і військовим листоношею, розносила листи бійцям, і медсестрою, виносила поранених з поля бою. Де тільки бралися сили у тендітної дівчини, щоб витягувати поранених з-під вогню? Війна для неї закінчилась у Празі. За заслуги її  нагородили медалями та орденами.

При зустрічах з бойовими друзями Валентина Михайлівна згадувала особливо жорстокі бої за визволення Донбасу, а також бої за визволення Прикарпаття. Після війни Валентина Михайлівна працювала у нашій бібліотеці і багато хто пам’ятає її.

Вона була взірцем для багатьох поколінь працівників бібліотеки.

Вже стільки літ і стільки зим,
Як відгримів той бій кривавий,
Вони ж ще там, на полі слави,
Уклін їм, мертвим і живим!

Спасибі вам, сивоголові,
Вітчизни-матері сини!
Немає правди у війни,
Вона лиш в мирі та любові!

Зупинись, прислухайся-на мить —
Кричать з вогню і мати, і дитина,
Хай буде мир, хай більше не горить
У пеклі війн твоє життя, людино!